Iniciátorkou akce byla kladenská historička Gabriela Havlůjová, pro níž byla inspirací fotografie Jiřího Hankeho z roku 1989. „Zaujalo mě, že se tenkrát dokázali lidé bez telefonů domluvit a opravdu se spojili. Říkala jsem si, že v dnešní době to přeci musíme dokázat taky,“ uvedla Havlůjová, která si akci, do níž se i přes sychravé podzimní počasí zapojilo přes dvě stě občanů, pochvalovala: „Líbilo se mi, že propojení bylo mezigenerační. Třeba já jsem šla v části řetězu, kde tříletý chlapeček držel osmdesátiletou paní a ona mu říkala, aby tolik neutíkal, že je stará babička a nestačí mu. To bylo moc hezké.“ 

Lidé ruku v ruce propojeni v jeden dlouhý lidský řetěz vyráželi ze Sítné, jejich cílem bylo kladenské divadlo, kde si všichni společně zazpívali státní hymnu. Představen byl také nový prvek, stéla s trikolorou, kterou Kladeňáci nově najdou vlevo od hlavního vchodu do divadla. Jejím autorem je kladenský kovář Václav Minařík, skleněný prvek dodala firma z Nového Boru. Na designu se podílel Ondřej Rys a Kateřina Handlová. „Posledních dvacet let jsem si říkala, že není na Kladně místo, kde si připomenout 17. listopad. Snažili jsme se, aby prvek nezasahoval do veřejného prostoru, ale zároveň, aby byl blízko něčeho symbolického. Kladenské divadlo je místo, kde se odehrávaly kladenské události roku 1989, byl tu na návštěvě i Václav Havel. Právě proto jsme vybrali právě umístění vedle divadla,“ vysvětlila Gabriela Havlůjová, která ještě upřesnila, že od 1. prosince bude stéla navíc interaktivní. Pakliže se jí lidé dotknou prsty gestem ve tvaru písmena „V“, které bylo symbolem sametové revoluce, rozsvítí se na památníku česká trikolóra.

Na závěr se nabízí otázka, jestli vznikla na Kladně nová tradice. „Podobnou akci určitě nebudeme opakovat každým rokem, ale třeba jednou za pět let, na kulaté a půlkulaté výročí, bych byla ráda, abychom ji zopakovali. Doufám zároveň, že se budou nabalovat také další lidé,“ dodala Havlůjová.