„Dějiny umění v sobě spojují množství různorodých výtvarných projevů člověka, skrze ně zkoumáme, jak se lidé v měnících se obdobích naší historie dívali kolem sebe, co cítili a jaká byla jejich volba ztvárnit všechny tyto vjemy navenek, komunikovat je. Je to předlouhá nit s pestrými korálky neobyčejných i obyčejných příběhů míst, osob, staveb, událostí atd. S úspěšnou lektorkou Markétou Váradiovou budeme mít v Kladně jedinečnou možnost do těchto příběhů postupně proniknout,“ říká Jindřich Pecinovský z Kanceláře primátora kladenského magistrátu.
Během osmi přednášek ve čtyřech měsících si nejen řekneme fakta a budeme vyprávět zmíněné příběhy, naučíme se ale také to, co z dějin umění lze vyčíst, jak se skrze ně dívat na vývoj společnosti, jak vnímat úlohu i dar umění, jak se v něm vyznat atd. S dějinami umění se člověku mohou otevřít další, netušené obzory bytí. Cyklus osmi dvouhodinových přednášek začíná 10. ledna tématem Pravěk, starověk, Egypt, Mezopotámie, Indie, Čína. Přednášky se budou konat vždy od 17:00 v krásných prostorách Kladenského zámku. Zakoupit si předem můžete zvýhodněné vstupné na celý cyklus za 600 Kč či jen na vámi vybrané jednotlivé přednášky (vstupné 90 Kč).
Markéta Váradiová je česká výtvarnice, pedagožka, lektorka výtvarných technik a dějin umění. Vystudovala Institut výtvarné kultury UJEP v Ústí nad Labem v ateliéru skla, Fakultu umění a designu UJEP v Ústí nad Labem v ateliéru přírodních materiálů. Pokračovala na Vilniaus dailés akademija ve Vilniusu a také získala stipendium na Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově. V letech 2006–2010 studovala výtvarné umění rovněž na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Pracuje jako pedagožka na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Její tvůrčí záběr je rozsáhlý a pracuje s velmi širokou škálou materiálů, technik a médií. Vytváří umělecké instalace a objekty, fotografie i malby. Za sebou má na tři desítky výstav a získala již řadu ocenění, včetně mezinárodních. V Kladenském zámku vede také kurzy malby.
Seznam přednášek:
10. ledna Pravěk, starověk, Egypt, Mezopotámie, Indie, Čína
24. ledna Předřecké kultury a antika, Kréta, Řecko, Řím
7. února Středověk – Byzantská říše, románský sloh a gotika
21. února Renesance
6. března Baroko a rokoko
20. března 19. stol. – klasicismus, romantismus, realismus
10. dubna Impresionismus a secese
24. dubna 20. stol. – fauvismus, expresionismus, kubismus, funkcionalismus, dada, realismus, pop-art, postmoderna