Pane primáři, jak široký záběr činností má vámi řízené oční oddělení?
Zabýváme se širokým spektrem zdravotních problémů, počínaje základními vyšetřovacími postupy a běžnými onemocněními oka až po léčbu a sledování závažnějších chorob. Například jde o operativu šedého zákalu, péči o nemocné s glaukomem – zeleným zákalem. Dále léčíme rozsáhlou škálu očních chorob, jejichž původ je však mimo oko samotné. Jde často o cévní problémy postihující ve svých důsledcích sítnici. Zde bych zmínil zejména oční komplikace cukrovky a uzávěry na sítnici. Samozřejmě léčíme také onemocnění rohovky, vlastně celou šíři očních onemocnění.
A co navazující operativa?
Ta je také široká. Kromě operací šedého zákalu s různými typy implantovaných nitroočních čoček provádíme operativu glaukomu. Zde jsme schopni, v indikovaných případech, kromě klasických filtračních operací provádět i tzv. mikrochirurgické operace a u specifických typů glaukomů laserovou cyklofotokoagulaci řasnatého tělíska i jiné typy laserových ošetření. Rozvinuli jsme i operativu sklivce a sítnice (pars plana vitrektomie). Kromě plastických operací očních víček řešíme i složitější plastiky okolí očí, například pro kožní nádory. Do spektra našich zákroků patří rovněž transplantace amniové membrány při závažnějších problémech na rohovce, eventuálně spojivce.
Jak vypadá typický pacient očního oddělení?
Věkové složení pacientů je široké, převažují nicméně starší. A je to i logické: třeba šedý zákal postihuje převážně starší generaci. Starší pacienti se nás často ptají, jak je možné, že se u nich šedý zákal projevil, když ho nikdo v rodině neměl. Odpovídáme pravdivě tak, že zkrátka ve vyšším věku přicházejí i oční onemocnění pro vyšší věk typická a není třeba v tom hledat hlubší význam. Důležitá je včasná diagnostika a adekvátní léčba. Objevují se však i onemocnění týkající se degenerace sítnice. Naštěstí i u této diagnózy se blýská, co se léčby týče, na lepší časy. Máme k dispozici některé preparáty z oblasti biologické farmakologie, které aplikujeme do sklivcové dutiny.
Oftalmologie patří mezi chirurgické obory s nezbytně nutným přístrojovým vybavením. Jakým disponujete zde v Kladně?
Naše technické vybavení odpovídá potřebám námi léčených zdravotních komplikací. Je naprosto srovnatelné s vybavením i větších očních klinik. Třeba z oblasti vyšetřovacích metod nutných pro diagnostiku degenerace sítnice mohu zmínit možnost vyšetřování fluorescenční angiografií. Dále máme k dispozici moderní vyšetření OCT, které dokáže zachytit malé strukturální změny na sítnici. Na našem oddělení jsme schopni aplikovat moderní léky včetně přidružené léčby. Určitá onemocnění cévního charakteru i sítnice musíme řešit mnohdy operačně. Dobré vybavení máme i v operativě sklivce a sítnice.
Jaké, řádově řečeno, množství pacientů ročně ambulantně ošetříte a operujete?
V ambulancích je to přes 20 tisíc pacientů ročně. V tomto čísle jsou obsažena jak běžná, tak specializovaná vyšetření, a rovněž ambulantní operační výkony. Na našem oddělení máme k dispozici také menší lůžkovou část, nicméně v oftalmologii v posledních letech nastal přesun pacientů z hospitalizačních zákroků na ambulantní výkony. Některé stavy však nadále vyžadují intenzivnější péči o pacienta a k tomu slouží právě lůžkové oddělení.
Má oční oddělení kladenské nemocnice erudované lékaře, kolik jich vlastně na oddělení pracuje a přijali byste lékaře nového?
Vysoce erudované. Našim pacientům poskytujeme péči na špičkové úrovni. Jinak máme 12 lékařů, ale s různými výšemi pracovních úvazků. Celkový součet úvazků je tedy nižší. V ideálním případě bychom v našem kolektivu rádi uvítali mladou nadějnou absolventku nebo mladého nadějného absolventa medicíny, případně již zkušenějšího lékaře po absolvování kmene.
Jak se nově příchozím lékařům na očním oddělení kladenské nemocnice líbí?
Řada lékařů či lékařek, kteří k nám nastoupili, tak kvitovali komorní prostředí našeho oddělení a možnosti přístupu k celé řadě na běžné ambulanci nedostupných vyšetření nebo výkonů. Mohou se zároveň opřít o rady a pomoc kolektivu starších, zkušených a plně atestovaných kolegů. Tato forma vzdělávání, minimálně na cestě k atestaci, je pro začínajícího lékaře v oboru, podle mnohých z nich, naprosto optimální. Tím, že poskytujeme konziliární služby pro pacienty kladenské oblastní nemocnice, se lékaři mohou setkat s nemocemi, jejichž projevy přesahují problémy jednoho oboru. Lékaři potom získají větší erudici v řešení těchto stavů, problémy konzultují s kolegy z jiných oddělení. Hlavním ziskem z komplexní péče je prospěch pacientů.
Co je na očním lékařství z vašeho pohledu zajímavé?
Když jsem před téměř 40 lety ukončil studium medicíny, tak jsem si vybral oční lékařství. Svého rozhodnutí jsem nikdy nelitoval. Za 40 let v oftalmologii pozoruji neskutečný pokrok. Jde o velice pestrý obor kombinující zajímavou problematiku onemocnění s jistou technickou nadstavbou. Za uplynulých 40 let se navíc naprosto zdokonalila léčba mnohých očních chorob. Věci o kterých jsme mysleli, že nepůjdou řešit, tak dnes řešit jdou. Oftalmologie ušla zkrátka a dobře velký kus cesty.